MC Klatten forum
Information fra Klat til Klat => Begivenheder/Arrangementer/Køreture => Emne startet af: Kurt Clausen efter Maj 27, 2019, 12:43:49 pm
-
Kulturnat
-
Per er tovholder :D
-
Vi har fået lov til at være med til Kulturnatten, selvom vi faktisk er for sent på den. Nu skal vi så finde på en aktivitet, som vi kan lave på standen. Det er nemlig et krav i år, for at være med.
Jeg tænker (jo jo) at vi kan spørge Claus, om vi må låne den lille racer igen i år. Vi kan også lave pandekager over bål, som vi har gjort før. En ny idé er en konkurrence hvor folk skal gætte reservedele i en mørk pose ved at røre ved dem. Der kan vi lave forskellige sværhedsgrader. Andre idéer er MEGET velkomne, men skal komme i denne weekend.
Derudover skal vi selvfølgelig have så mange mc´er som muligt puttet ind på standen, og have en hel masse klatter til at snakke med folk :)
Sidst men ikke mindst, får vi brug for en 3-4 klatter til at stille pavillionen op om eftermiddagen. Mere info senere.
-
Og nu er det så senere :)
Ved formødet til bestyrelsesmødet blev følgende bestemt:
Vi tager pavillionen med. Dertil de ståborde som Valentin er kommet med, hvor vi kan snakke med folk og uddele brochurer. Og så selvfølgelig kaffemaskinen og et par stole eller 3.
Claus har lånt os den lille racer ligesom sidste år (det var et hit). Derudover bliver der nok kun plads til èn ekstra MC. Nu får vi se. Nogen ønsker om hvilken MC?
Aktiviteter: Vi laver pandekager. Denne gang på gasblus/trankia. Keld og jeg tager diverse blus med.
Poul-Erik har fremstillet en flødebollekaster som han tager med. Han sponcerer også flødeboller. Tak for det :)
Vi laver 2-3 poser med mc-relaterede ting i. Folk skal så føle sig frem til hvad det er. Skal vi have præmier?
Keld og Birthe har lovet at hjælpe om eftermiddagen (kl. 15 ved kirken). Søren gør nok også, han har nemlig lovet at trække traileren (med sin bil ;))
Traileren pakker vi torsdag aften.
Er der noget jeg har glemt, så skynd jer at sige til.