Den Udvidede Sladderspalte:


 

Se hvorfor en XT 550-er lyder så godt - HER
og hvad det så kan bruges til HER

______

Er det virkelig en blodhund kassereren har anskaffet sig.

______
 

Maj 09

Formel sløv:

Tilllykke med det fine projekt til Steen

...klik her og "stå til søs" med maskinen..

Formel sløv:

SIDSTE NYT!!!
Dieselen er nu officielt synet og forsikret som dieseldreven mc.

Team Diesel On valgte at præsentere vidunderet kørende, da Deres udsendte desværre var udsendt (!) til andre himmelstrøg.
Alligevel har vi fornøjelsen at kunne vise dette foto af vidunderet foran fabrikken.

De de vil have lyd, må stadig nøjes med:


Team Diesel On presents
__

Team To-Takt påtænker noget offroad-træning den kommende sæson og bringer her en forsmag.

 

jan 09:

KSD  (Klattens Statistic Department) kan allerede nu forudse, at Suzuki suverænt tager 1. pladsen på antallet af lift-timer i denne vinter. Kawa og Honda  er kørt langt bagud og fordums tiders altid sikre etter, Guzzi, er nærmest at betragte som ikke deltagende. Rygter vil vide, at en russer med indvortes kvæstelser satser på snarlig placering.
 

____

FORMEL SLØV NYT:

 

30. marts

Team Diesel-On arbejdet ihærdigt, vi ser frem til testkørsel inden længe.
Den lokale liga bøjer sig i støvet for den i hovedstaden just indregistrerede El-Nimbus.

feb.. 09:

Team To-Takt har fordoblet antallet af kubik, og samtidig er den kendte kører Rasmus Keldsen (tidl. Honda)  blevet en del af teamet. Han lægger hårdt ud fra sæsonstart med deltagelse i vintertræf førstkommende weekend og teamet viser dermed (igen) modstanderne, hvem der har (termo) bukserne på.

En tredje deltager i Formel Sløv kan forventes til start i 2009-sæsonen. Det drejer sig om Team Diesel-On, som med lidt held og flid sagtens når til start, inden Team Nilfisk får støvet fjernet.

10 dec.:   

Team To-Takt står måske foran udvidelse - forhandlinger i weekenden med en garvet chauffør over adskillige glas karruselolie ser ud til at føre til en forstærkning med et indtil videre ukendt antal kubik. Vi følger sagen nøje.

21. okt

Stillingen i Formel Sløv:
Team Nilfisk har  sat ny rekord!!
En runde på strækningen Kolding-Svendborg-Kolding blev tilbagelagt på knap et halvt år. Det har tilsyneladende tæret hårdt på materiellet, da man straks er kørt i pit.
Team To-takt har virkelig "vind i sejlene" og publikum står i kø for lægge vægtig støtte i teamets stærkeste diciplin - gadeløb.

 

27 .okt.

Er det tegn på frustrationer i Team Nilfisk - der udsender pressemeddelelse ???

Efter at være kørt i vinterpit i utide sidder nerverne nok lidt vel meget uden på olietøjet i  det blå støvsuger-team, som - det skal moster her gerne indrømme - ellers kom meget lovende fra land i starten af sæsonen. Kramperne i gashånden må være slået over en en væmmelig skrivekløe, idet vi her på sitet har modtaget en pressemeddelelse fra teamet, som vi straks kaster ud i interspace:

Presse-meddelelse
fra
Team Nilfisk.

 Der er i den senere tid lukket en del blå røg ud af Team To-takt, og tonen har ikke altid været lige ren! Derfor findes det nødvendigt præciserer visse faktuelle ting omkring Team Nilfisk:

 -         i det herrens år 2007 kom der en ny formand i MC Klatten ( førstekøren på Team To-takt) og straks blev der dømt for langt til Sydfyns hovedstad Svendborg, hvor klubben ellers havde oparbejdet en tradition for at afholde sit Sct.Hans Træf. Det skal være usagt hvorvidt formanden allerede på daværende tidspunkt havde planer om at køre MZ, men det medførte selvfølgelig, at Team Nilfisk påtog sig at bevise, at der ikke er længere til Svendborg end der er til Kolding, og derfor selvfølgelig kørte til Sct. Hans Træf med fuld oppakning!

Siden er det blevet til godt 600 km ( kilometertælleren stod på 10.244 km Grundlovsdag) på dette sublime køretøj, og det skal i parentes nævnes, at det faktisk er muligt at følges med en Nimbus uden brug af fuldfacehjelm med indbygget kunstig lufttilførelse.

 Afslutningsvis vil Team Nilfisk gerne række en hånd frem til forsoning, og indbyde Team To-takt til en kop kaffe ( eller aftensmad hvis det er nødvendigt med overnatning inden returnering til Kolding). Der kan ringes på 2342 4113, hvis det skulle blive nødvendigt med afhentning – gælder dog kun på fynsk område!).

 Thumbs up

 Team Nilfisk

Første-køren.

Her hos webmoster ser vi frem til hvordan Team Totakt vil reagere på denne udfordring, og vil gøre vort yderste for at holde læserne velinformerede i denne intense  og dramatiske fight mellem de to absolutte tophold i International Formel Sløv.  Stay tuned ....


1. nov.

Team To-Takts "10 af Farten" tempo var lige ved også at blive realiseret her i polemikken med Team Nilfisk; men her kan vi så - med eneret bringe Teamets reaktion på den svendborgske pressemeddelelse:

Kære konkurrenter.

Misundelsens frugt æ swær å tygg, som vi sæjer hierower. 

Den blå røg vi lukker ud kommer skam alle til gode, så kom ikke her med Øvro-krav og lignende.

Her spilles med ligeså åbne kort, som Team Nilfisk kører med åbne ventiler.

Vi måler ikke vores succes i kilometre og skæve helligdage men i begejstring hos det kvindelige publikum.

Ser frem til også at køre  Fyn flad med vore hårdtpumpede dæk og tryne jer på hjemmebane.

Invitationen til fast føde hermed accepteret - vi tager nok lige noget ekstra to-taktsolie med.

Nå.....vi ruller videre....Riiing  diing  diing  diing ding....

 

______

 

 

En af Spaltens  fotografer har nyt guf til de læsere, som følger det intense kapløb mellem Yamaha og det lille (endnu ukendte ) garage-firma i Kolding om at give Yamaha-ejere mere køreglæde.
Yamaha lover op til 20 %.
Det lille firma lover TOTALOPLEVELSE.
Tilbage til fotografens pletskud, som viser sig at være intet mindre end et intergralbremse-system til XT 550WS
WS formodes at stå for Winter Special, en model, som Det Lille Firma forventer sig meget af.
Nå, det var de billeder.

Som det tydeligt ses har systemet tilsyneladende været afprøvet længe, hvilket mærkeligt nok ikke er blevet opdaget af den ellers altid nyfigne MC-presse, som ellers nok er på plettens når der dukker noget nyt op.
Yamaha har dog svaret igen og forsynet den nye FJ1200 A med et intergralbremsesystem, som dog kun virker delvist på forbremsen efter et valg som fabrikken har taget.
Systemet her, som disse billeder afslører, giver køreren frit valg på alle skruer, således, at han kan tilpasse bremsefordelingen til præcis det aktuelle behov ( når bare det ikke er for stort ! ).

Følg med i kapløbet på denne side.......